اخبار

واحد مراقبت پنوماتیک – هوای فشرده

قیمت واحد مراقبت پنوماتیکی

واحد مراقبت پنوماتیک – هوای فشرده

در سیستم هایی که با هوای فشرده کار می کنند لزوم آماده سازی هوای فشرده مصرفی اهمیت بسیاری دارد. هوایی که تنفس می کنیم بسته به نوع منطقه ای که زندگی می کنیم خصلت هایی منحصر به فرد دارد. برای مثال هوای مناطق شمالی و جنوبی کشور که به دریا دسترسی دارند بسیار رطوبت دارد و میزان رطوبت معلق در هوا زیاد است. به همین نسبت در مناطق شهری و شهرک های صنعتی به نسبت صنایعی که در آنجا کار می کنند، هوا ویژگی های آن منطقه را دارد. مثل غبارآلود بودن مناطق جنوب غربی کشور و آلودگی هوای تهران و نزدیکی کارخانه های تولید سیمان و …

اما هنگامی که برای استفاده از سیستم های پنیوماتیک هوا را تا مثلاً شش برابر فشار اتمسفر فشرده می نماییم، خصلت های ماهوی هوا را در مقایسه با فشار یک اتمسفر، شش برابر نموده ایم. لذا بر اساس نوع منطقه آب و هوایی و نوع کاربری سیستم های اتوماسیون می بایست تمهیدات لازم را برای آماده سازی هوای فشرده مورد نیاز در صنعت، مهیا کنیم.

معمولاً در کاربری های ساده سیستم ها برای آماده سازی هوای فشرده، به غبارگیری ذرات معلق در هوای فشرده تا ۴۰ میکرون و رطوبت گیری تا حدود ۴۰ درصد توسط واحد مراقبت اکتفا می شود. اما می توان این غبار گیری را تا ۰٫۰۱ میکرون انجام داد و رطوبت را نیز تا ۹۹٫۹ درصد از هوای فشرده گرفت. لذا در واحد مراقبت هوای فشرده که اولین اقدام برای آماده سازی هوای فشرده است، یک عدد رگلاتور هوای فشرده، یک عدد فیلتر آب و گرد گیر و یک عدد روغن زن به کار گرفته شده است.

همانطور که پیشتر گفته شد، بر اساس نوع کاربری مثل صنایع غذایی و دارویی می توان ذرات غبار تا ۰٫۰۱ میکرون گرفت و با کمک محصولاتی مثل ممبران فیلتر، رطوبت را نیز تا ۹۹٫۹۹ درصد جذب نمود تا هوای پاکی را وارد سیستم نمود. در مورد آماده سازی هوای فشرده باید گفت، به هر میزان که برای پاکیزه سازی هوای فشرده مورد نیاز برای سیستم های اتوماسیون تلاش کنیم، طول عمر شیرآلات و سیلندر ها را به بالاترین حد خود می رسانیم.

مشخصات واحد مراقبت پنوماتیک به صورت اجمالی در زیر آمده است:

واحد میکرو در سایزهای M5، M7 ، ۱/۸ اینچ موجود می باشد. واحد مراقبت سری D میکرو با ظرفیت غبارگیری ۵ میکرون می باشد و دبی عبوری از آنها در سایز M5 (اینچ)، ۸۰ لیتر بر دقیقه است. این مقدار برای دو سایز دیگر ۱۶۰ لیتر بر دقیقه می باشد.
واحد مینی در سایزهای ۱/۸، ۱/۴، ۳/۸ اینچ موجود است. دبی عبوری از واحد ۱/۸ اینچ ۷۰۰ لیتر بر دقیقه، ۱/۴ اینچ ۱۰۰۰ لیتر بر دقیقه و ۳/۸ اینچ ۱۲۰۰ لیتر بر دقیقه است.

واحد میدی در سایزهای ۳/۸، ۱/۲، ۳/۴ اینچ موجود است. دبی عبوری از واحد ۳/۸ اینچ ۲۰۰۰ لیتر بر دقیقه، ۱/۲ اینچ ۲۶۰۰ لیتر بر دقیقه و ۳/۴ اینچ ۲۶۰۰ لیتر بر دقیقه است.
واحد ماکسی در سایزهای ۱/۲، ۳/۴ و ۱ اینچ موجود است. دبی عبوری از واحد ۱/۲ اینچ ۷۶۰۰ لیتربر دقیقه، واحد ۳/۴ اینچ ۸۳۰۰ لیتر بر دقیقه و یک اینچ ۸۵۰۰ لیتر بر دقیقه می باشد.

 

اما به منظور نگهداری بهتر و افزایش بهره وری از واحد مراقبت فستو بهتر است مواردی که ذکر می گردد رعایت شوند. استفاده از واحد مراقبت فستو در سیستم های پنیوماتیک به منظور جلوگیری از ورود ذرات معلق هوا از ۴۰ تا ۰٫۰۱ میکرون و همچنین ایجاد نقطه شبنم و جذب رطوبت معلق در هوا تا سقف حداکثر ۴۰ درصد می باشد و به منظور اجتناب از آسیب های زودرس به ماشین آلات و قطعاتی که با هوای فشرده کار می کنند پس از کمپرسور نصب می شود. عموماً واحد مراقبت از سه عنصر اصلی به نام های رگلاتور، فیلتر آبگیر و روغن زن تشکیل شده است. اما در خصوص واحدهای مراقبت مشاهده می نمایید، امکان نصب اجزا و قطعات دیگر از جمله شیر قطع و وصل دستی و برقی، پرشر سوئیچ، شیرهای قطع و وصل تدریجی و برخی اقلام دیگر وجود دارد.
همانطور که پیشتر عنوان شد، در واحد مراقبت های معمولی، یک رگلاتور به همراه یک فیلتر ۴۰ میکرون با یک روغن زن به هم متصل شده اند. هوای فشرده شده پس از ورود به واحد مراقبت با کمک شیر بالایی آن به فشار دلخواه رسیده و سپس وارد کاسه آبگیر می شود تا رطوبت آن گرفته شود. هوای آبگیری و غبارگیری شده به واحد بعدی می رود تا روغن کاری شود تا سیلندرها و شیرهای فرمان و کنترل بهتر کار کنند.
البته جذب غبار ۴۰ میکرونی اولین مرحله از آماده سازی هوای فشرده است و همانطور که گفته شد می توان با نصب تجهیزاتی پروسه غبارگیری را به ذرات تا ۵ میکرون، ۱ میکرون و ۰٫۰٫۱ میکرون افزایش داد. همینطور توصیه شده است برای جذب رطوبت تا ۷۰ درصد، حتماً از سرد ساز یا رفریجریتور (یخچال) استفاده گردد. همچنین برای تأمین هوای فشرده مورد نیاز برای شرکت های تولید مواد غذایی و دارویی نیز تجهیزاتی که رطوبت و غبار را ۹۹٫۹۹ در صد جذب کنند نیز وجود دارند.
اما نکته این مبحث در به کارگیری و پیروی از موارد زیر است تا عیوب احتمالی به سیستم های هوای فشرده و خرابی های زودرس به آنها را کم نمود:

فیلتر میکرونی داخل کاسه آبگیر باید مرتباً بازدید و در صورت تغییر رنگ و کثیفی تعویض گردد.
پیچ تنظیم بالای روغن زن نباید بیش از حد باز باشد. این باعث ورود بیشاز حد روغن به داخل هوای فشرده و ممزوج شدن آن با آلودگی های هوا شده و حالت چسبندگی آن باعث کندی عملکرد و خرابی سیلندرها و شیر ها می شود.
روغن داخل کاسه واحد مراقبت ها روغن مخصوصی است و نباید روغن موتور و یا هر روغنی که در دسترس می باشد در داخل آن ریخت. تجربه ما ثابت کرده روغن سنتتیک مخصوص ماشین های دوخت و خیاطی که ویسکوزیته آنها پایین است و ضمن روغن کاری، تمیز کاری نیز انجام می دهند، بهترین روغن ها هستند.
اجتناب از بکارگیری لوله های فلزی که به مرور زمان و بر اثر تقابل با رطوبت و هوا دچار زنگ زدگی می شوند. زنگ داخل لوله بر اثر فشار بالای داخل لوله به مرور کنده شده و از فیلتر آسیب دیده عبور می کند و داخل سیستم می شود و سبب خرابی پیش از موعد شیرآلات و سیلندرهای پنیوماتیک می گردند.