اخبار

همه چیز درباره پنوماتیک

همه چیز درباره پنوماتیک

همه چیز درباره پنوماتیک

پنوماتیک به معنای نفس یا هوا می باشد. در این فناوری گازهای فشرده را برای ایجاد نیروی مکانیکی به کار می گیرند. فناوری گازهای فشرده در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از کارخانه ها از هوای فشرده جهت کنترل کردن دستگاه های ابزار دقیق استفاده می کنند.

اکثر سیستم هایی که پنوماتیک می باشند، در صنعت با هوای فشرده یا گازهای بی اثر فشرده راه اندازی می شوند. برای مثال  بعضی از کمپرسورهای سیلندری با موتور الکتریکی راه اندازی می شوند. موتورهای هوایی و تجهیزات دیگری که در این صنعت وجود دارند به سیستم هایی نیاز دارند که قیمت آنها پایین باشد، هم چنین انعطاف و ایمنی بالا داشته باشند. این جک تمام امکانات موردنیاز شما را در خود دارد. در واقع سیستم های پنوماتیکی که به وسیله شیرهای سلونوئیدی خودکار یا دستی کنترل می‌شود، بسیار انتخاب مناسبی می باشند.

پنوماتیک در کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

این جک را در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می دهند مانند:

  • دندان پزشکی
  • معدن
  • ساخت و ساز و …

جک این فرصت را در اختیار صنعت قرار داده است که توانایی های خود را ارتقا دهد و با استفاده از پنوماتیک تجهیزاتی ساخته شد که باعث ایجاد تغییرات بسیار بزرگ در زمینه های مختلف شد.

همه چیز درباره پنوماتیک

سیستم پنوماتیک و هوای فشرده:

سیستم های پنوماتیکی بر اساس قانون پاسکال عمل میکنند. این سیستم از هوای فشرده ای که در اختیار دارد برای کنترل و انتقال انرژی استفاده میکند. این هوای فشرده به وسیله یک کمپرسور هوا تامین می شود. در واقع این کمپرسور هوای اتمسفر را جذب میکند و آن را با فشار بالا درون یک تانک ذخیره می کند. در مرحله بعد این هوای فشرده توسط شیرها و پمپ های مختلف به نقاط مختلف از یک کارخانه یا مراکز صنعتی منتقل می شود. معمولا هوای فشرده در پیستون ها و پره ها به کار می رود و آن را در مخازنی که مخصوص می باشند ذخیره و منتقل می کنند. به همین دلیل به کمپرسور احتیاجی نیست. می توان پنوماتیک را در جاهایی استفاده کرد که در آن امکان نصب کمپرسور وجود ندارد. سرعت حرکت سیلندر های عمل کننده با هوای فشرده برابر با 1-2 متر بر ثانیه می باشد. در بعضی از موارد سرعت حرکت سیلندر های عمل کننده با هوای فشرده به 3 متر بر ثانیه هم می رسد که در صنایع قابل قبول می باشد.

جک پنوماتیک چیست و چگونه عمل می کند؟

جک پنوماتیک یک کیسه هوا می باشد که با هوای فشرده برای بلند کردن اجسام مورد استفاده قرار می گیرد.  این کیسه ها را می توان برای استفاده های بعدی دوباره مورد استفاده قرار دارد. این وسیله ها برای خودرو یا هواپیما متغیر می باشند.

اولین قضیه که بسیار مهم می باشد کنترل فرود و موقعیت دقیق می باشد. در واقع این امر برای جک بسیار مشکل می باشد. وجود هوا در این جک بسیار اتفاق خوبی است اما با این روش بسیار فشرده می شود. در حقیقت هنگامی که شما یک جک در حال حرکت دارید و دریچه های آن بسته می باشند جک فورا متوقف نمی شود. هنگامی که به وسیله پیستون بار یک جک پنوماتیک را در وضعیت میانی قرار می دهید، میله حرکت می کند و هوا فشرده می شود. به همین دلیل اکثر جک ها با دور کامل کار می کنند و برای اینکه در وضعیت نیم دور قرار بگیرند گزینه مناسبی نمی باشند.

همه چیز درباره پنوماتیک

جک چهارمیل چیست؟

جک چهار میل قیمت بسیار مناسب تری نسبت به سایر مدل ها دارد. به همین دلیل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. جک چهار میل به دلیل قیمت مناسبی که دار معروف ترین جک پنوماتیک موجود در بازار می باشد.

جک پنوماتیک با توجه به مقدار وزنی که باید توسط جک مهار شود انتخاب می شود. قدرت جک چهارمیل به قطر آن بستگی دارد. هر چه قطر جک بیشتر باشد، به همان اندازه قدرت جک پنوماتیک نیز بیشتر می شود. این جک از اورینگ داخلی،پیستون،پکینگ و سیلندر ساخته شده است.

جک چهار میل دارای سایزهای متفاوتی می باشد که از سایز یا قطر 32 تا 200 در بازار موجود می باشد.

از این جک تا وزن 2 تن استفاده می شود. برای وزن های بالاتر از 2 تن از جک های هیدرولیک را مورد استفاده قرار می دهند.

پنوماتیک به معنای نفس یا هوا می باشد. در این فناوری گازهای فشرده را برای ایجاد نیروی مکانیکی به کار می گیرند. فناوری گازهای فشرده در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از کارخانه ها از هوای فشرده جهت کنترل کردن دستگاه های ابزار دقیق استفاده می کنند.