اخبار

سنسور جک پنوماتیک چیست؟

سنسور جک پنوماتیک چیست؟

 

سنسورها برای فرمان دهی در سیستم های کنترل ماشین آلات و تجهیزات خودکار استفاده می شوند. جکهای پنوماتیک از سنسورها برای تشخیص موقعیت خطی پیستون و فرمان گیری استفاده می کنند. متداول ترین نوع سنسور مورد استفاده برای جک پنوماتیک ، سنسورهای مغناطیسی است به این صورت که میدان مغناطیسی آهنربایی را که در پیستون سیلندر ادغام شده است ، تشخیص می دهند. این سنسور روی بدنه استوانه ای جک پنوماتیک نصب میشود و براساس نزدیکی به آهنربا ، “روشن” یا “خاموش” را نشان می دهد. بسته به کاربرد ، از فن آوری های مختلف حسگر مغناطیسی مختلف می توان برای به حداکثر رساندن عملکرد ، فضا و قابلیت ها استفاده کرد. در تصویر زیر سنسور جک الیف را که مشابه ارزان قیمت سنسور جک فستو میباشد را مشاهده میکنید.

سنسور جک پنوماتیک چیست؟

سنسورهای سیلندر پنوماتیک در صنعت

سنسورهای فستو رایج ترین نوع سنسور سیلندر پنوماتیک است. این محصول سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد و یک کالای اثبات شده است. تفاوت سنسور جک دو سیم و سه سیم نسبت به سایر سنسورها در نوع قرار گیری آنها روی شیار جک پنوماتیک است. سنسورهای رید به طور معمول دارای عمر زیادی هستند و در صنعت کاربرد فراوانی دارند ، سنسورهای رید محبوب ترین سنسور جک پنوماتیک بوده و هستند.

چرا از سنسور برای جک پنوماتیک استفاده می شود؟

از سنسور جک پنوماتیک برای تشخیص موقعیت خطی پیستون در حین کار استفاده می شود. جک های پنوماتیک به طور معمول همراه با یک آهنربا که از قبل داخل پیستون تعبیه شده است ساخته می شوند تا در صورت دلخواه از حسگرهای مغناطیسی استفاده شود. بسته به جایی که سنسور در آن نصب شده است ، می تواند موقعیت عملکرد جک پنوماتیک را در امتداد بدنه استوانه ای تشخیص دهد. سنسورهای چندگانه می توانند برای بازخورد موقعیت چندگانه به یک جک پنوماتیک وصل شوند. سیلندرهای پنوماتیک با سنسورهای موقعیتی ، امنیت و بازخورد بیشتری را برای اطمینان از موقعیت پیستون برای سیستم پنوماتیک فراهم می کنند.

طریقه نصب سنسور جک پنوماتیک

دو نوع متداول از انواع بدنه جک پنوماتیک وجود دارد، جک چهار میل و جک DNC . بسته به نوع بدنه ، روش های مختلف نصب وجود دارد. روش های نصب نیز می تواند با انواع حسگرهای مختلف تغییر کند ، بنابراین درک نوع بدنه سیلندر شما با نوع سنسور بسیار مهم است.

سنسور جک پنوماتیک چیست؟

سنسور جک پنوماتیک DNC

جک های DNC مستطیل شکل هستند و دو روش آسان برای سوار کردن سنسورها به بدنه استوانه ای وجود دارد. برای جک های پنوماتیک DNC ، شیارهایی در امتداد بدنه وجود دارد تا سنسور را وارد آن کنید. سایر جک های پروفیلی و DNC نیز دارای میله های کراواتی هستند که در اطراف بدنه استوانه ای و چهار گوش جک پنوماتیک وجود دارد. سنسور جک پنوماتیک را می توان روی میله سوار کرد و در طول سیلندر به موقعیت مناسب کشید.

سنسور جک پنوماتیک چهار میل

جک های چهار میل با توجه به شکل متفاوت خود به این صورت که چهار میله در بیرون از آن قرار گرفته اند برای نصب سنسور نیاز به پایه های فلزی دارد. پایه سنسور جک پنوماتیک به یکی از میله ها متصل شده و میدان مغناطیسی فعال میشود.

وجود حسگر مغناطیسی برای استفاده از سنسور جک

تمام سنسورهایی که برای سیلندرهای پنوماتیک جهت بازخورد در مورد موقعیت خطی پیستون استفاده می شوند از یک میدان مغناطیسی استفاده می کنند. بنابراین ، به طور معمول ، تمام سیلندرهای پنوماتیک از قبل آهنربایی دارند که در داخل پیستون قرار دارد. با این وجود ، در صورت نیاز به بازخورد موقعیت خطی ، هنوز باید این مشخصات طراحی را برای استوانه پنوماتیک خود بررسی کنید.