اخبار

جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

جک چهار میل پنوماتیک

در این نوشته شما می خوانید :

جک پنوماتیکی

این مقاله نگاهی عمیق به جک پنوماتیکی دارد و ما در آن به شما توضیحاتی دقیق را ارائه می دهد.

جک پنوماتیکی چیست؟

جک پنوماتیکی وسایله ای مکانیکی است که با استفاده از انرژی هوای تحت فشار نیرو تولید می کنند. این دستگاه ها از پیستون، میله پیستون و سیلندر تشکیل شده اند. فشار داخل سیلندر با ورود هوا به یک طرف سیلندر افزایش می یابد. افزایش فشار داخلی باعث می شود که پیستون در جهت خاصی حرکت کند. میله پیستون نیروی ایجاد شده را به جسمی که قرار است جابجا شود منتقل می کند.
جک پنوماتیکی
سیال کار در جک پنوماتیکی هوای فشرده است. از این رو، جک پنوماتیکی برای محیط هایی که نیاز به تمیزی بالایی دارد، مطلوب است، زیرا سیال در صورت نشتی، محیط اطراف را آلوده نمی کند. جک پنوماتیکی بی سر و صدا کار می کند و نیازی به مخازن ذخیره سازی بزرگ برای سیال کار ندارد.
جک پنوماتیکی در اتوماسیون ماشین آلات و فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. نیرو و حرکت تولید شده توسط جک پنوماتیکی را می توان در مکانیسم هایی مانند بستن، خارج کردن، مسدود کردن و بلند کردن استفاده کرد. در کارخانجات از آنها برای برداشت مکرر و قرار دادن اشیاء در ماشین یا تجهیزات استفاده می شود. در سیستم های لوله کشی از آنها در شیرهای عملیاتی استفاده می شود.

اجزای جک پنوماتیکی

اجزای تشکیل دهنده جک پنوماتیکی به شرح زیر است:
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

 • سوراخ سیلندر پنوماتیک: سیلندر پنوماتیک قطعات داخلی را سوراخ کرده و از آن محافظت می کند. با دو درپوش انتهایی بسته می شود: قسمت جلویی (سر سیلندر) و انتهایی عقب (درپوش سیلندر). درپوش جلویی در مجاورت جایی که میله پیستون امتداد می یابد قرار دارد در حالی که درپوش انتهایی در طرف مقابل نصب شده است. یک یا هر دو درپوش دارای درگاه هایی هستند که هوای تحت فشار را به داخل سوراخ وارد می کنند. مهر و موم هایی با قابلیت بالشتک بین سوراخ و درپوش ها قرار می گیرند تا از نشتی و ضربه زیاد در حین تحریک جلوگیری کنند.
 • پیستون:پیستون دیسک داخل سیلندر پنوماتیک است که به عنوان یک پارتیشن متحرک عمل می کند که محفظه را تقسیم می کند. در یک خط مستقیم به عقب و جلو حرکت می کند. با ورود هوای فشرده به درگاه درپوش عقب، فشاری بر پیستون وارد می‌کند که باعث دور شدن آن از درپوش انتهایی و بیرون زدگی میله پیستون می‌شود. این حرکت را حرکت مثبت یا پلاس و محفظه تحت فشاری که باعث این حرکت می شود، محفظه بعلاوه نامیده می شود. اتاقک منهای در طرف مقابل قرار دارد. سپس پیستون به موقعیت اولیه خود باز می گردد. نحوه بازگشت پیستون به موقعیت اولیه به نوع آن بستگی دارد. مقدار نیروی ایجاد شده توسط سیلندر پنوماتیک معادل فشار هوا ضرب در مساحت پیستون است.
 • میله پیستون: میله پیستون توسط پیستون به هم متصل شده و به حرکت در می آید. به عنصر ماشین یا اشیایی که قرار است هل داده شوند یا کشیده شوند متصل است. طول کورس به مسافتی که پیستون و میله پیستون طی کرده اند اشاره دارد.
 • بالشتک پیستون : بالشتک پیستون سرعت مجموعه پیستون و میله را قبل از رسیدن به درپوش انتهایی کاهش می دهد. این به کاهش ضربه، نویز و لرزش در پایان هر ضربه کمک می کند و پیستون را قادر می سازد با سرعت های سریع تری حرکت کند.
 • مهر و موم استاتیک پیستون: مهر و موم استاتیک پیستون، آب بندی هوا را بین پیستون و میله تضمین می کند.
 • مهر و موم پیستون: مهر و موم پیستونی آب بندی هوادهی بین پیستون و محفظه را تضمین می کند. از نشت هوا به طرف دیگر محفظه جلوگیری می کند.
 • حلقه های راهنمای پیستون: حلقه های راهنمای پیستون از تماس مستقیم فلزی بین پیستون و محفظه استوانه ای در حین حرکت لغزشی جلوگیری می کنند. آنها نیروهای شعاعی وارد شده در سیلندر را جذب می کنند. آنها در پیستون نصب می شوند و از پلاستیک های مقاوم در برابر مواد شیمیایی، اصطکاک کم و خود روان کننده مانند PTFE و پلی آمید ساخته شده اند.
 • سنسورها: از سنسورها برای تشخیص موقعیت خطی پیستون در داخل سیلندر استفاده می شود. آنها برای برنامه های کاربردی موقعیت یابی مهم هستند. سوئیچ های رید و سنسورهای جلوه هال سنسورهای سیلندر پنوماتیکی هستند که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.
 • میله های اتصال: میله های کراواتی میله های فولادی رزوه ای هستند که درپوش های انتهایی را به سوراخ سیلندر پنوماتیک نگه می دارند. یک مهر و موم استاتیک بین درپوش انتهایی و رابط سوراخ وجود دارد. میله های اتصال در طول سیلندر می چرخند. یک سیلندر پنوماتیک بسته به اندازه و نیرویی که تولید می کند می تواند 4-20 میله اتصال داشته باشد که سیلندر را حجیم تر می کند. میله های اتصال نیز از سیلندر در برابر ضربه و ضربه احتمالی محافظت می کنند.

جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

انواع جک بادی

یک سیلندر پنوماتیک ممکن است یک سیلندر تک یا دو اکت باشد:

جک پنوماتیکی تک اکت

در سیلندرهای پنوماتیک تک اکت، یک فنر در اطراف میله پیستون نصب می شود که به جمع شدن پیستون و مجموعه میله کمک می کند. هوای فشرده از طریق یکی از درپوش های سیلندر وارد می شود و تنها یک طرف محفظه را پر می کند. این امر باعث می شود که مجموعه پیستون و میله به صورت خطی حرکت کرده و در یک جهت در حین فشرده سازی یا کشش فنر گسترش یابد. هنگامی که میله پیستون حداکثر نیروی رانش خود را انجام داد، فنر همراه با مجموعه پیستون و میله به موقعیت اولیه خود باز می گردد. هوا روی دریچه هواکش در یکی از درپوش ها آزاد می شود. در صورت افت فشار یا قطع برق، پیستون به سادگی به موقعیت پایه خود باز می گردد.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟
یک سیلندر تک اکت می تواند یک سیلندر فشاری یا کششی باشد. در یک سیلندر فشاری، هوای تحت فشار میله پیستون را از سیلندر خارج می کند (کوروک یا کشش). در یک سیلندر کششی ، هوای تحت فشار میله پیستون را به داخل سیلندر می کشد (در زمان حرکت یا عقب نشینی).
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟
در انواع کمتر متداول سیلندرهای تک اکت، مکانیسم جمع شدن توسط یک بار خارجی یا گرانش انجام می شود.
سیلندرهای تک کاره ساختار ساده ای دارند و به دلیل مصرف هوای کمتر مقرون به صرفه هستند. آنها برای اعمال نیرو در یک جهت، مانند بستن، مشت زدن، و موقعیت ایده آل هستند. آنها همچنین در پمپ ها و قوچ ها یافت می شوند. با این حال، نیروی خروجی به دلیل نیروی فنر مخالف محدود است. اندازه فنر طول ضربه را محدود می کند. ضربات پیستون با استفاده طولانی مدت از فنر ناسازگار می شود.

سیلندرهای دو اکت

در سیلندرهای دو اکت می توان هوای فشرده را در دو طرف پیستون وارد کرد. مجموعه پیستون و میله با فشار داخلی کمتر به سمت محفظه حرکت می کند. از این رو، مجموعه پیستون و میله می تواند هر دو ضربات کشش و پس کشیدن را انجام دهد. مجموعه پیستون و میله با تامین هوای تحت فشار در طرف دیگر سیلندر به موقعیت اولیه خود باز می گردد.
نیروی امتدادی سیلندرهای دو اکت بیشتر از نیروی پس‌کشی است زیرا ناحیه در کنار پیستون نزدیک درپوش انتهایی بیشتر است. این تنها زمانی صادق است که هوای تحت فشار عرضه شده در دو طرف پیستون برابر باشد. علاوه بر این، سرعت جمع شدن سریعتر از سرعت گسترش است زیرا میله حجم موثر را کاهش می دهد که باعث می شود محفظه با هوای فشرده سریعتر پر شود.
سیلندرهای دو کاره در باز و بسته شدن دروازه و سوپاپ مفید هستند. آنها برای کاربردهایی که نیاز به سرعت بالا و نیروی زیاد دارند استفاده می شوند. آنها نیروی خروجی قوی تر و ثابت تر و ضربات طولانی تر دارند. از این رو، آنها به سیستم بالشتک قوی تری نیاز دارند. حرکت مجموعه پیستون و میله سریعتر و کنترل شده تر است زیرا هوای تحت فشار آن را به هر دو صورت حرکت می دهد. با این حال، سیلندرهای دو کاره مصرف هوای فشرده بالاتری دارند و گرانتر هستند. موقعیت پیستون را نمی توان در صورت افت ناگهانی فشار یا قدرت تعیین کرد.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟
انواع دیگر سیلندرهای پنوماتیک به شرح زیر است:

جک پنوماتیکی تلسکوپی

جک پنوماتیکی تلسکوپی دارای یک سری لوله های تقسیم شده هست که وقتی هوای فشرده سیلندر را پر می کند، گسترش می یابد. قطر این لوله ها به تدریج کاهش می یابد. لوله ای با کمترین قطر را میله پیستون می گویند. سیلندرهای تلسکوپی دارای ضربات بسیار طولانی هستند. زمانی که لوله ها در کنار هم قرار می گیرند یا زمانی که سیلندر در موقعیت جمع شده قرار دارد، فضای کمی را مصرف می کنند. این سیلندرها در حالت تک و دو کاره موجود هستند. طراحی تلسکوپی در سیلندرهای هیدرولیک بیشتر از سیلندرهای پنوماتیک است.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

جک پنوماتیکی بدون میله

جک پنوماتیکی بدون میله بارها را همراه با پیستونی که توسط هوای فشرده هدایت می شود، جابه جا می کند. پیستون به حاملی که بار در آن نصب می شود وصل می شود. پیستون حامل را در یک خط مستقیم حرکت می دهد. جهت حرکت پیستون همیشه به سمت محفظه با فشار داخلی کمتر است.
سیلندرهای پنوماتیکی بدون میله، ضربات حرکتی قابل مقایسه با اندازه مونتاژ خود را در سرعت های بالاتر ارائه می دهند. از این رو، اگر طول کلی باید به دلیل فضای محدود به حداقل برسد، مناسب هستند. بالشتک انتهایی برای جلوگیری از ضربه سخت به پیستون پس از حرکت تمام قد در درپوش های انتهایی ضروری است.
سه نوع سیلندر پنوماتیک بدون میله وجود دارد:

سیلندر کابل

در سیلندرهای کابل، پیستون توسط کابلی که از یک قرقره در هر کلاهک انتهایی عبور می کند به حامل متصل می شود. کابل توسط پیستون به منظور حرکت دادن حامل فشار داده می شود. سیلندرهای کابل ارزان هستند و ساختار ساده ای دارند. با این حال، سایش کابل باعث موقعیت نادرست حامل و نشتی می شود.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

سیلندر جفت شده مغناطیسی

در سیلندرهای جفت شده مغناطیسی، پیستون به صورت مکانیکی به حامل متصل نیست. در عوض، حامل توسط پیستون از طریق یک میدان مغناطیسی قوی حرکت می کند. از این رو، از نشت هوا جلوگیری می شود زیرا سیلندر کاملاً محصور است. با این حال، حامل ممکن است از کوپلینگ جدا شود و به بارهای لحظه ای واکنش نشان می دهد.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

سیلندرهای نواری

در سیلندرهای نواری، حامل توسط دو نوار آب بندی که به موازات جهت حرکت حرکت می کنند به پیستون متصل می شود. نوارهای آب بندی می توانند از پلاستیک یا فولاد ضد زنگ ساخته شوند. نوار بیرونی در بالای شکاف سوراخ سیلندر قرار دارد که به حامل متصل است. ضمناً نوار داخلی در داخل سوراخ سیلندر قرار دارد که به پیستون متصل است. همانطور که حامل به هر طرف حرکت می کند، نوار آب بندی را به سمت جهت حرکت خود باز می کند در حالی که نوار را در پشت حامل متحرک می بندد.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

از طریق جک پنوماتیکی میله ای

در جک پنوماتیکی میله ای، میله پیستون در دو طرف پیستون گسترش می یابد. این باعث می‌شود که نیروی خروجی و سرعت حرکت‌های کشش و پس‌کشی برابر باشد.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

سیلندرهای پشت سر هم

سیلندرهای پشت سر هم از دو سیلندر پنوماتیک با پروفیل های یکسان تشکیل شده اند که به صورت سری چیده شده اند. سیلندرها یک میله پیستون مشترک دارند اما از چند پیستون استفاده می کنند. این آرایش نیروی خروجی را در هر دو جهت ضربه دو برابر می کند.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

سیلندرهای دوار

سیلندرهای دوار یا محرک های دوار پنوماتیکی برای تبدیل انرژی هوای فشرده به گشتاور خروجی استفاده می شوند. دو نوع متداول سیلندر دوار وجود دارد:

سیلندرهای رک و پینیون

سیلندر رک و پینیون از یک چرخ دنده دایره ای (پینیون) درگیر در یک چرخ دنده خطی (رک) تشکیل شده است. پیستون هنگام فعال شدن توسط پیستون به صورت خطی حرکت می کند که پینیون را می چرخاند. یک شفت به مرکز پینیون متصل است. دو مجموعه قفسه و پیستون معمولاً در طرف مقابل پینیون نصب می شوند تا گشتاور خروجی را دو برابر کنند.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

عملگرهای پره ای

در محرک های پره ای، شفت به مرکز یک پره متحرک متصل می شود. هنگامی که هوای تحت فشار از یک طرف پره تامین می شود، فشار دیفرانسیل باعث می شود که پره و محور آن به سمت طرف دیگر محفظه بچرخند. هوا به طور همزمان در درگاه طرف دیگر محفظه آزاد می شود. عملگرهای پره ای می توانند دارای پیکربندی پره تک یا دو پره باشند.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

سیلندرهای جوش داده شده

سیلندرهای جوش داده شده دارای درپوش انتهایی خود مستقیماً به سوراخ سیلندر پنوماتیک جوش داده می شوند و میله اتصال ندارند. آنها فشرده تر، بادوام تر هستند و می توانند فشارهای داخلی بالاتری را تحمل کنند. با این حال، تعمیر و برچیدن آنها به دلیل ساختار جوشی آنها دشوار است.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

نصب جک پنوماتیکی

در زیر انواع سیلندرهای پنوماتیک بر اساس سبک نصب آنها آورده شده است. سبک نصب یک نکته مهم است که بر عملکرد، استحکام و قابلیت اطمینان سیلندر پنوماتیک تأثیر می گذارد.

پایه های خط مرکزی

پایه‌های خط مرکزی سبک‌های نصب هستند که برای تحمل بار در خط مرکزی سیلندر پنوماتیک طراحی شده‌اند. آنها را می توان برای برنامه های فشار و کشش استفاده کرد. بار به طور مساوی بین پیچ و مهره های نصب توزیع می شود. بارگذاری جانبی نیز به حداقل رسیده است. انواع سیلندرهای پنوماتیک در این دسته به شرح زیر است:

سیلندرهای میله ای

سیلندرهای میله ای می توانند بالاترین فشارهای داخلی را تحمل کنند و رایج ترین نوع سیلندرهای پنوماتیکی بر اساس سبک نصب هستند. میله‌های اتصال این نوع استوانه روی درپوش‌های انتهایی آن امتداد می‌یابند که به آن‌ها اجازه می‌دهد روی یک سطح یا عضو ماشین سوار شوند. سیلندرهای میله اتصال نیروهای فشار یا کشش را در خط مرکزی خود به طور متقارن جذب می کنند، که از تنش برشی بر روی پیچ های نصب آن جلوگیری می کند.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

سیلندرهای فلنج دار یک فلنج نصب شده روی یکی از درپوش های انتهایی دارند که امکان انتقال خوب نیروی خط مرکزی و نصب مطمئن را فراهم می کند. فلنج معمولاً به درپوش جلویی برای کشیدن برنامه ها یا به درپوش عقب برای فشار دادن برنامه ها وصل می شود. با این حال، سیلندرهای فلنج دار تحمل کمی برای ناهماهنگی دارند.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

سیلندرهای لوله مرکزی

سیلندرهای فلنج دار

در سیلندرهای لوگ خط مرکزی، سیلندر در نقاط میانی کلاهک ها سنجاق می شود. این به سیلندر اجازه می‌دهد تا نیروهای مربوط به خط مرکزی خود را به طور یکنواخت جذب کند و آنها را برای اعمال نیروی خط مستقیم ایده‌آل می‌کند. هنگامی که سیلندر تحت فشار بالا یا شرایط ضربه زیاد استفاده می شود، باید از پین های رولپلاک برای محکم کردن سیلندر روی سطح نصب آن استفاده شود.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

پایه های جانبی

پایه‌های جانبی زمانی که صفحه سطح نصب از خط مرکزی سیلندر منحرف می‌شود، سبک‌های نصب هستند. سیلندر یا در کنار درپوش‌های انتهایی ( سیلندرهای نصب‌شده جانبی ) یا در سمت جلو و عقب سیلندر ( سیلندرهای پایه‌دار) سنجاق می‌شود . با این حال، این سبک نصب، سیلندر را نسبت به بارهای لحظه ای واکنش نشان می دهد که باعث چرخش آن در اطراف پیچ های نصب می شود. برای جلوگیری از این امر، طول ضربه و اندازه سوراخ باید برابر باشند. سیلندرهایی با اندازه سوراخ‌های بزرگ و ضربات کوتاه‌تر تمایل به افزایش تنش در پیچ‌های نصب دارند و در اطراف سطح نصب خود می‌چرخند، که باعث ناهماهنگی می‌شود.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

 

پایه های محوری

سیلندرهای پایه محوری امکان تغییر در عدم تراز در یک صفحه را می دهند. آنها نیروها را در خط مرکزی سیلندر جذب می کنند، در صورتی که سیلندر ناهمتراز باشد یا زمانی که بار تحریک شده از یک مسیر غیر خطی عبور می کند. پایه های محوری آزادی چرخشی را برای سیلندر فراهم می کنند. با این حال، جهت جلوگیری از تنش خمشی و انحراف بیش از حد روی میله پیستون، ناهماهنگی ها باید محدود شوند.
زاویه تحریک نیروی ارسالی سیلندر پنوماتیک را کاهش می دهد که معادل حاصل ضرب نیروی تولید شده و سینوس زاویه تحریک است.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟
دو نوع سیلندر پنوماتیکی وجود دارد:

 • سیلندرهای پنوماتیکی نصب شده بر روی Clevis یک ضمائم clevis ماده به درپوش عقب سیلندر پنوماتیک پیچ شده است. دارای یک شکاف است که در سنجاق چسباندن نر قرار می گیرد. سیلندر به ضمیمه ی نر که به یک سطح بسته می شود مونتاژ می شود. این به سیلندر اجازه می دهد تا حول پین کلاویس بچرخد در حالی که میله پیستون بار را منتقل می کند. پیچ ها در حین فعال سازی سیلندر با تنش برشی مواجه می شوند.
 • سیلندرهای پنوماتیکی نصب شده بر روی تراننیون در این نوع نصب، سیلندرها در کلاهک جلو، درپوش عقب یا در یک موقعیت میانی با سنجاق کردن آن به یک براکت تراننیون که روی یک سطح ثابت می‌شود، نصب می‌شوند. مانند سیلندرهای نصب شده بر روی گیره، سیلندرهای نصب شده در تراننیون مجاز به چرخش در اطراف پین های تراننیون هستند. پین های تراننیون به گونه ای طراحی شده اند که تنش برشی را تحمل کنند و برای کاهش تنش خمشی باید محکم روی براکت نصب شوند.

استانداردهای ISO برای جک پنوماتیکی

برخی از سیلندرهای پنوماتیک با استانداردهای ISO مطابقت دارند تا بتوانند با اعضای دستگاه‌های مختلف، روش‌های اتصال، پایه‌ها، لوازم جانبی و غیره سازگاری داشته باشند. از آنجایی که تولیدکنندگان از معیارهای تحت پوشش این استانداردها پیروی می کنند، مشتریان به راحتی می توانند به دنبال سیلندرهای پنوماتیک مناسب برای کاربردهای خود باشند.
برخی از استانداردهای ISO برای سیلندرهای پنوماتیک به شرح زیر است:

ISO 15552

استاندارد ISO 15552 ابعاد اصلی محصول، نصب و لوازم جانبی را برای سیلندرهای پنوماتیک تک میله ای و دو میله ای با یا بدون ارائه سنسورهای مغناطیسی مشخص می کند. این استاندارد سیلندرهای پنوماتیکی با حداکثر فشار 10 بار با اندازه سوراخ‌های 32 میلی‌متر تا 320 میلی‌متر را برآورده می‌کند.

ISO 6432

استاندارد ISO 6432 برای سیلندرهای پنوماتیک تک میله ای کوچک با اندازه سوراخ 8 میلی متر تا 25 میلی متر با حداکثر فشار 10 بار قابل اجرا است.

ISO 21287

استاندارد ISO 21287 برای سیلندرهای پنوماتیک فشرده تک میله ای، با و بدون عملکرد مغناطیسی، با اندازه سوراخ 20 میلی متر تا 100 میلی متر با حداکثر فشار 10 بار قابل اجرا است. سیلندرهای ISO 21287 فاقد بالشتک قابل تنظیم هستند. در عوض، آنها از ضربه گیرهای لاستیکی برای بالش استفاده می کنند. سیلندرهای پنوماتیک با اندازه سوراخ‌های 32 میلی‌متر تا 100 میلی‌متر می‌توانند از پایه‌های انتهایی مطابق با ISO 15552 استفاده کنند.

ISO 8139

ISO 8139 ابعاد نصب را برای چشم های کروی انتهای میله ای برای سیلندرهای پنوماتیک تعیین می کند. چشم های کروی انتهای میله ای دارای رزوه های نر یا ماده هستند که آنها را قادر می سازد با یک میله پیستون رزوه دار جفت شوند. همچنین می توان از آنها برای نصب سیلندر روی سطح استفاده کرد. می‌توان آن‌ها را به درپوش عقب سیلندر که در آن پین چسباندن نر در مرکز آن قرار داده شده، وصل کرد و آن را قادر می‌سازد تا حول پین بچرخد.
چشم‌های کروی انتهای میله‌ای ISO 8139 برای تحمل فشار تا 10 بار طراحی شده‌اند و با سیلندرهای پنوماتیک مطابق با استانداردهای ISO 15552، ISO 6432 و ISO 6430 سازگار هستند.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

ISO 8140

ISO 8140 ابعاد نصب را برای اتصالات میله ای برای سیلندرهای پنوماتیک تعیین می کند. اتصالات گیره انتهای میله اجزایی به شکل یک چنگال هستند که می توانند به یک بار متصل شوند یا برای نصب سیلندر روی سطح استفاده شوند.
جک پنوماتیکی چیست و چگونه کار میکند؟

خلاصه

 • سیلندرهای پنوماتیکی وسایل مکانیکی هستند که با استفاده از انرژی هوای تحت فشار نیرو تولید می کنند.
 • اجزای اصلی سیلندرهای پنوماتیک عبارتند از سوراخ سیلندر، پیستون و میله پیستون. سیستم‌های بالشتک، مهر و موم، حلقه‌های راهنما، سنسورها و میله‌های اتصال، عملکرد سیلندرهای پنوماتیکی را افزایش داده و عمر مفید آن را افزایش می‌دهند.
 • سیلندرهای پنوماتیک عمدتاً به عنوان سیلندرهای تک یا دو اکت طبقه بندی می شوند.
 • سیلندرهای تک اکت نیروی خروجی خود را تنها در یک جهت توسعه می دهند. پیستون های آنها از طریق نیروی فنر، گرانش یا بار خارجی به موقعیت اولیه خود باز می گردند.
 • در سیلندرهای دو کاره می توان هوای تحت فشار را به دو طرف سیلندر وارد کرد. پیستون های آنها با تامین هوای تحت فشار در طرف دیگر پیستون به موقعیت اولیه خود باز می گردند.
 • انواع دیگر سیلندرهای پنوماتیک عبارتند از: سیلندرهای تلسکوپی، سیلندرهای بدون میله، سیلندرهای پشت سر هم، سیلندرهای میله ای، سیلندرهای دوار و سیلندرهای جوشی.
 • انواع سبک‌های نصب سیلندر پنوماتیکی، پایه‌های مرکزی، پایه‌های جانبی و پایه‌های محوری هستند.
 • استانداردهای ISO امکان تعویض سیلندرهای پنوماتیک را فراهم می کند. برخی از استانداردهای ISO حاکم بر سیلندرهای پنوماتیکی ISO 15552، ISO 6432 و ISO 21287 هستند. ISO 8139 و ISO 8140 برخی از استانداردهای ISO قابل اجرا در لوازم جانبی انتهای میله سیلندر پنوماتیک هستند.